Destiny

alt. Why and Where

Osud

Prečo a kde


námet Robert Tapert
scenár R. J. Stewart a Steven L. Sears
strih Robert Field
réžia Robert Tapert


Premiera 27. január 1997.

osoby a obsadenie:
M`Lila - Ebonie Smith
Julius Caesar - Karl Urban
Nicklio - Nathaniel Lees
Brutus - Grant Triplow
Vicerius - Mark Perry
Telos - Grant Boucher
Sitacles - Slade Leef
Roman #1 - Dan Ryan
zajaté dievča - Rebecca McKinnon
mladá Callisto - Rebecca Kopacka

 

Po tom, čo je Xena ťažko ranená, v mysli sa prenáša do obdobia spred desiatich rokov a svojho prvého stretnutia s Júlion Caesarom.

 

Komentár

Keď som prvýkrát pozerávala Xenu v televízii, bola to doba dobrodružno-fantazijných seriálov ako Herkules, Sindibád, Robin Hood, Kráľovná mečov a iných, takže Xenu som považovala za ďalší obľúbený seriál. Ale táto epizóda všetko zmenila. V deň, keď som ju po prvý raz videla, sa pre mňa Xena stala srdcovou záležitosťou a už nikdy nebola len obyčajným seriálom. Stala sa výnimočným. Toto bola tiež prvá časť, ktorú som si nejakým spôsobom nahrala, aby som si ju mohla pustiť, kedykoľvek som chcela. (Pamätajte, že to bol koniec deväťdesiatych rokov a o pravidelnom surfovaní a vyhľadávaní vecí o Xene na internete sa mi ani nesnívalo. No možno trochu ;) ) A preto považujem za vhodné, začať moje komentáre práve s Destiny.

Hneď úvodná scéna, kde Xena spomína na Cirru ma zaujala. Je veľmi jednoduchá, no prezrádza veľa o Xeninom a vlastne aj Gabrielinom vnútri. Xena neustále pociťuje výčitky svedomia, nemusí sa ani objaviť niekto, kto by jej minulosť pripomenul. Na miesto jedného z jej najväčších zlyhaní, za čo vypálenie Cirry sama pokladá, prišla, aby sa pokúsila pochopiť prečo sa to všetko stalo, prečo bola tým, kým bola. Gabriela zas Xene pripomína, že sa zmenila, že teraz už nie je tým otrasným človekom, čo bola, ale krásnym a plným života. Toto vyvolá u Xeny úsmev. Občas by sme všetci potrebovali takú "Gabrielu", ktorá by nás vytrhla z temných myšlienok, nemyslíte?

V nasledujúcej scéne sa mi páčilo, že bol použitý úryvok melódie Callisto, aj keď v čase, keď som túto časť videla prvýkrát, nedošlo mi, že to mladé dievča, ktoré sa pýta: "Prečo?!?" je práve Callisto. Možno ma pomýlili tie jej modré oči :). Čo už, chybička sa pritrafila.

Páči sa mi, že táto epizóda má od začiatku dobré tempo, k tomu výrazne napomáha i hudba Josepha LoDucu, ktorá bola aj nominovaná na cenu Emmy.

Musím uznať, že tí divosi sú samostatne uvažujúci ľudia, bod pre nich. Síce sprvu považovali Xenu za bohyňou, keď im pri rituáli takpovediac "spadla z neba", no veľmi rýchlo vytriezveli a ani sekundu neváhali brániť sa, keď ich napadla, aby oslobodila ich chystané obety včetne Gabriely.

Ten divoch, z ktorým nakoniec Xena bojovala, si počas súboja niekoľkokrát vymenil ruku, z ktorou držal šabľu. Jeden potom nevie, či je ľavák, či pravák :). V zábere, keď bodol Gabrielu do nohy sa mi náramne podobal na Karla Urbana. Z toho uhla majú dosť podobné črty, aspoň podľa mňa.

Od samého začiatku ma Xenina minulosť fascinovala a epizódy zaoberajúce sa ňou patria k mojim obľúbeným. Z veľkej časti je to preto, že väčšina týchto epizód je oveľa výpravnejších a komplexnejších, ako ostatné. Spracovaním sa častokrát blížia skôr k filmu ako k seriálovej časti. Možno som v tomto smere dosť márnivá, ale epizóda hneď získa u mňa pár bodov navyše, keď je po vizuálnej, kostýmovej, hudobnej stránke krásna. K tomu ešte pridáme herecké výkony, ktoré v týchto častiach bývajú obzvlášť vydarené a máme úspešnú epizódu. No nemyslite si, že týmto epizódam chýba niečo obsahovo. Tieto časti majú veľmi vydarené príbehy a dej celkovo. Ale späť k Destiny.

Mladá Xena stretáva Júlia Caesara. Mladého rímskeho patricija na vzostupe svojej kariéry. Caesar, Július Caesar. Toto predstavenie u mňa vždy vyvoláva úsmev na tvári. Je vidieť, kde sa inšpirovali :)

Ešte sa trochu vrátim k tomu Xeninmu preslovu v Neapole. Neviem, či ste si všimli, no aj v reálnom svete, keď chce niekto niekoho zneužiť, často svoje obete nazýva "priateľmi". Tá scéna tak dobre vystihla realitu, chovanie agresorov. Klobúk dole, že na to niekto myslel.

Nakrúcanie scény predstavovania Xeny a Caesara muselo byť náročné. Bolo tak chladno, až im z úst išla para, a Lucy mala vačky pod očami, čo nebýva často. Toto bola prvá epizóda Xeny, ktorú režíroval Robert Tapert. V komentári k nej spomínal, že mu veľmi pomohol Donald Duncan, hlavný kameraman, ktorý ho usmernil, ako zvládnuť rýchle tempo. Pri tejto scéne mu ukázal ako natočiť všetky potrebné zábery za dve hodiny.

Xena s tým mečom namiereným na čierneho pasažiera vyzerala ako pravý pirát :lol

V tejto časti máme konečne možnosť stretnúť sa s jedným z učiteľov, či vlastne učiteliek, ktorých Xena v živote mala. Xena bola vždy dychtivá po nových vedomostiach a najrôznejších zručnostiach. Z každého stretnutia vyťažila maximum. Tak to bolo i pri stretnutí s M`Lilou. Naučila sa od nej hmat i rôzne techniky boja. No aj MLila si Xenu získala a môžme veriť, že sa z nich stali dobré priateľky.

S Caesarom to bolo iné. On bol veľmi sebaistý, dá sa povedať arogantný a tvrdo išiel za svojím cieľom, čo neskôr zistila aj Xena. Táto nadradenosť ju veľmi priťahovala, ale na jej správaní sa dá jasne vidieť, aká mladá a neskúsená v skutočnosti bola. Vždy som považovala trochu za škodu, že v scénach z minulosti nemôžeme vidieť naozaj Xenu spred desiatich rokov. Hneď by to trochu inak vyznelo. Aj keď Lucy s týmto odviedla výbornú prácu. Definitívne to nie je Xena, ktorú poznáme z predchádzajúcich epizód. Teda vlastne je, ale bez svojich skúseností. A tak pri pozeraní tejto časti si skúste predstaviť 17-18 ročné dievča, ktoré dobylo všetky susedné obce, aby zaistilo bezpečnosť svojmu domovu a myslí si, že teraz je pripravená na veľký svet. Caesar jej uštedril tvrdú lekciu, z ktorej následkov sa dlho nevedela dostať. Len škoda, že na to potom doplatila polovica známeho sveta, a nie on sám. Ale to už zabieham do tretej série.

Páči sa mi scéna v Xeninej kajute, kde zvádza Caesara. Páči sa mi prostredie, najme osvetlenie (kombinácia žltej a červenej, sú moje obľúbené farby), herecké výkony a celé je to dokreslené skvelou hudbou.

"Odkiaľ si ukradla tie šaty?"

"Stugeira."

"Možno sa tam jedného dňa vrátiš po ich zvyšok."

"Nepáčia sa ti?"

"Nie, sú rozkošné."

Dialóg za všetky drobné :)

Pri rozlúčke, krátko po odovzdaní výkupného, je prvýkrát vidieť, aká je Xena do Caesara zaľúbená. Spravila by všetko, čo by chcel, uverila by všetkému, čo by povedal.

Neskôr na lodi je zaujímavé sledovať Xenino správanie medzi svojimi mužmi. Je uvoľnená, bezstarostne sa medzi nimi prechádza a usmieva sa. No nie divokým úsmevom neskoršej Xeny, ale úsmevom z jednoduchej radosti zo života.

Počas plavby sa M`Lila so Xenou zblížila, a už nebola väzňom. Dokonca mala naspäť prívesok, ktorý jej Xena vzala, keď sa od nej učila hmat. Mimochodom, tento prívesok priviedol Xenu k týmto spomienkam, pretože dievča, ktorú na začiatku epizódy zachránila mala rovnaký.

Na obzore zbadajú Caesarovu loď. Pre rokmi som si myslela, že M`Lila sa obávala, že by Xena ublížila Caesarovi, preto nechcela, aby sa stretli. Neskôr som pochopila, že to bolo práve naopak.

Ale Xena mu bezvýhradne verila. Pokladala ho za priateľa. Dokázala to aj tým, že svojim mužom nedovolila tasiť zbrane pri Caesarovom nástupe na loď. Je zaujímavé vidieť Xenu takú vzrušenú a nedočkavú, ako sa snaží ovládať svoje emócie, keď zostupovali po schodíkoch. Úplne bola v jeho moci. A on ju zradil.

Nikdy ju neplánoval prizvať k svojim plánom dobyť svet, len ju využil na získanie finančných prostriedkov. A to si Xena spočiatku myslela, že ona využíva jeho.

V čase, keď som videla Xenu po prvýkrát, ma vždy štvalo, že v seriáloch/filmoch sa nikdy nikomu nič zlé nestalo. V drvivej väčšine vždy niekto prišiel a zachránil situáciu. Potom som si musela sama vymýšľať, čo by sa stalo, keby dotyčný meškal :)  V Xene nie. Tento seriál mi v tomto smere konečne dal všetko, čo som chcela. A to je jedna z vecí, ktoré som si na ňom vždy vážila. Nejaká postava umrie, stane sa niečo zlé, hlavný hrdina nepríde včas? V XWP žiadny problém, a čo sa mi na tom ešte viac páčilo, bolo, že tvorcovia vedeli z toho vyťažiť maximum. Nevravím, že každý seriál musí byť doják od prvej časti po poslednú, no v priveľa seriáloch je mnoho skvelých šancí premrhaných.

Nikdy predtým som v seriáli nevidela, aby hlavná postava bola ukrižovaná. Niet divu, že Xenina poprava rukou Caesara na mňa tak zapôsobila. Tentokrát sa Xena z toho nedostala, ani jej nikto neprišiel na pomoc, aby ju ušetril hrozného utrpenia a zlomenia nôh, ktoré bude mať následky aj v budúcnosti. Mimochodom, všimli ste si toho vojaka, ktorý to spravil? Je to Lucyin mladší brat Daniel Ryan. Ten istý vojak oznámil Caesarovi, že Xena zmizla, a v nasledujúcej scéne si na ňom Xena vyskúša hmat.

Skvelý prestrih medzi Xeniným výkrikom a prítomnosťou. Pri tomto napínavom príbehu som na Gabrielu celkom zabudla. V rozhovore Lucy povedala, že si želala, aby táto časť bola dvojepizóda, bolo jej ľúto, že z príbehu stále viac kúskov odpadávalo. Tiež by som si to želala. Ale nestalo sa tak. Rob Tapert medzi iným tiež spomínal, že Gabriela mala v tejto časti viac scén, najme ako sa stará o ranenú Xenu, no z nedostatku času ich museli vynechať.

Páčilo sa mi, že keď už Gabriela nevládala ísť ďalej, Argo prešla pár krokov, aby potiahla Xenu k nej. Pohľad na priateľku a túžba pomôcť jej, dali Gabriele silu pokračovať.

Po tom, čo ju Caesar zajal, ho Xena oklamala a povedala mu, že M`Lilu zabila, lebo ju zradila. Na jednej strane ju chránila, za druhé poslala Caesarovy jasný odkaz, čo by s ním najradšej spravila. Teraz sa M`Lila vracia, aby Xenu oslobodila a zaviedla do bezpečia. Páčilo sa mi ako po tom, čo ju zvesila z kríža, sa k nej Xena privinula. Inštinktívne u nej hľadala ochranu a útechu.

Všimli ste si, že Nicklio vždy prekladal len to, čo M`Lila hovorila Xene, no naopak už nie? Už dávno mi vŕtalo v hlave, či to bola skutočná reč, ktorou rozprávali, alebo len vymyslená televízna.

Keď sa M`Lila pýtala Xeny, či cíti hnev ku Caesarovi, je veľmi zaujímavé, že hneď neodpovedala. Xena, ktorú poznáme by neváhala ani chvíľku. Ale vtedy, napriek všetkému, čo jej spravil, ešte nebola rozhodnutá, čo k nemu cíti. Ešte stále bola možnosť, že by povedala nie. No v tom do Nickliovej chatrče vtrhli rímski vojaci. Nicklio nebol skúsený bojovník, ale M`Lila si viedla dobre. Až do chvíle, keď jeden z vojakov vystrelil na Xenu šíp. Princezná bojovníčka sa musela zručnosť chytania šípov naučiť niekde inde, lebo M`Lila to nevedela. Namiesto toho chránila Xenu vlastným telom a za priateľku položila svoj život. Toto bola chvíľa, kedy sa pre Xenu všetko zmenilo.

Xenin boj s rímskymi vojakmi bol pôsobivý. Ako som sledovala túto časť, prekvapilo ma, že Xena v minulosti nemala ani jeden súboj. Ani s M`Lilou na začiatku nebojovala, len ju efektne chytila do lodnej plachty. Ale bojovať vedela. V minulých epizódach bolo možné viackrát počuť odkazy buď na tréning s Lyceom alebo na obranu Aphipolisu, keď sa postavila Cortézovi. A teraz, napriek zlomeným nohám, sama zvládla vojakov, ktorých za ňou poslal Caesar. Táto scéna bola úžasne podfarbená hudbou. Bol to vlastne mix úvodnej zvučky, skladby Warrior Princess a Gauntlet. Neviem, či ste vedeli, ale keď Xenu dávala nemecká RTL, časti vysielané poobede neuveriteľne zostrihali. Skoro všetky násilné scény išli preč. Dodnes nechápem prečo, veď u nás bola Xena predsa považovaná za detský seriál ;) Toto zostrihanie bolo asi najviac cítiť pri spomínanej scéne, kde v origináli všetko spolu tak krásne ladilo. Z toho vyplýva, nikdy nestrihať scény podfarbené výraznou hudbou! :)

Späť k deju. Ktovie, ako asi vyzeral Xenin prvý odchod od Nicklia. Práve prehlásila, že jej jediným zmyslom života je smrť, ich spoločná priateľka bola mŕtva, po zemi roztrúsených pol tucta zmasakrovaných rímskych vojakov, a Xena má zmrzačené nohy i dušu. Jednoznačne si neviem predstaviť, že by v tom stave dokázala s niekym komunikovať na priateľskej úrovni.

Xena zomrela. Je to po prvý raz, čo vidím uprostred seriálu zomrieť hlavného hrdinu. Táto skutočnosť na mňa zapôsobila asi najviac. Zaujímavé však je, že pravdepodobne by sa neodvážili zabiť Xenu v polovici série, keby nemala Lucy nehodu v The Tonight Show s Jayom Lenom. 8. októbra 1996, keď točila klip pre šou, spadla z koňa a utrpela viacnásobnú zlomeninu panvy. Na konci novembra sa vrátila do práce. Bolo to o mesiac skôr, ako plánovali. Prvého mája Lucy v Dobré ráno, Amerika prehlásila, že pri návrate bola 100 percentne v poriadku.

Po smrti sa Xena ocitla vo zvláštnom priestore plnom ohňa a svetla. Vždy som si myslela, že to bol nejaký priestor medzi Elizejskými poliami a Tartarom, niečo ako "čakačka na rozhodnutie". Neskôr som sa od druhých fanúšikov zistila, že to bol pravdepodobne Tartarus. Zmysel by to dávalo, len dve veci ma mýlili. Ten bledomodrý horizont (zatratenie som si predstavovala predsa len trochu menej jasne a farebne) a fakt, že sa ukázala M`Lila a ponúkla jej cestu von. No hádam, v Xene nie je nič nemožné ;)

Zaujímavé však je, že pôvodne mala táto scéna úplne inak vyzerať. Tu je preklad skriptu, ktorý poslala xena321 na XOC fórum.

Xena stojí uprostred veľkého (skutočne veľkého) kruhu. Je to ako stôl. Objekty trčiace zo zeme po obvode kruhu sú meče. Ale meče sú starodávne, skoro futuristické. Žiariace hrany a lesklý kov s dizajnom Heavy Metalu.

Xena tu stojí, obzerá sa navôkol. Je oblečená rovnako, ako na svojej púti snov v "Dreamworker".

Dievča: "Ahoj, Xena:"
Xena: "M`Lila..."

Zoskočí zo stola á oprie sa oň.

Dievča: "Prečo chceš zomrieť a odčiniť všetko dobré, čo som spravila?"
Xena: "Čo si "Ty" spravila?"
Dievča: "Odpovedz mi."
Xena: "Nikdy si ma nemala zachrániť. Dala si mi viac času ničiť ľudské životy. A stvoriť monštrá ako Callisto. Mala som vtedy na pláži zomrieť. Nikdy nemôžem napraviť zlo, ktoré som napáchala."
Dievča: "Prestaň skúšať. Nikdy nebudeš bez viny. Čo sa počíta, je "teraz" a "budúcnosť". A dobro, ktoré "môže" byť vykonané."
Xena: "Kto si?"
Dievča: "Oh, to ti nemôžem povedať. Zatiaľ." (potom) "Máš osud, Xena. Ale musíš si "zvoliť"."
Na okamih sa Xena vzdiali, premýšľa.

Xena: "Zvolila som. Zvolila som si zlo."
Dievča: "Vtedy. A teraz si vyškolená."
Xena: "Vyškolená?"
Dievča: "Áno. Teraz, keď to poznáš... "bola" si tým... vieš, ako proti tomu bojovať. A poraziť to. Staň sa svojím Osudom, Xena!"
Xena krúti hlavou.
Xena: "Žiadaš odo mňa, aby som verila v budúcnosť, ktorú nevidím."
Dievča: "Dobrý postreh. (potom) "Xena... keď živí myslia na mŕtvych, mŕtvi môžu počuť ich myšlienky. Počúvaj..."
Xena zatvorí oči, počúva."
Xena: "Gabriela..."
Dievča: "Áno. Čo ti jej myšlienky hovoria?"

Kamera je na Xeninej tvári. Oči má silno zavreté. Nič nehovorí, ale my môžme počuť mnoho šepotov... nič, čomu by sme skutočne rozumeli, ale očividne Gabrielin hlas... bolesť a trápenie jej priateľky. Bolesť zo straty. Bolesť zo straty milovaného... Slzy začínajú tiecť po Xeninej tvári.

Dievča: "Ona ťa potrebuje. Tak ako ťa potrebuje svet, Teraz už rozumieš cene svojho života? Pre nich?"

Po dlhšom čase. Xenine oči sa otvoria.

Xena: "Musím sa vrátiť."

Dievča sa usmeje a dotkne sa Xeniných sĺz. Strih.


No v deň natáčania sa režisér Rob Tapert ráno zobudil s novou ideou v hlave. Zo skladu rekvizít dal vytiahnuť skoro štvormetrový kríž, a scéna dostala podobu, akú vidíme vo filme. Stavím sa, že Lucy mala z toho ohromnú radosť. I filmové ukrižovanie je fyzicky veľmi náročné. Keď točili popravu na pláži, jeden z komparzistov, čo hral ukrižovaného piráta, pri nakrúcaní omdlel.

Originálny koniec, pred tým, než mala Lucy nehodu.

Gabrielina tvár je na deke. Pomaly trasie hlavou, potichu vzlyká. Chvíľu, potom sa načiahne ruka a dotkne sa jej pleca, jemne.

Xena: "Gabriela..."

Gabriela sa otočí a nájde Xenu, stále zoslabnutú, ale sediacu a usmievajúcu sa. Šokovanej Gabriele chvíľku trvá spamätať sa, potom sa vrhne do Xeninho náručia, objímajúc ju. Odtiahne sa a pozrie Xene do očí, akoby si nebola istá, že sa to skutočne deje.

Gabriela: "Čo... čo sa stalo? Myslela so, že si..."
Xena: "Pýtala som sa nesprávnu otázku, Gabriela. Čo som urobila v minulosti, nie je také dôležité, ako to, čo môžem vykonať v budúcnosti. Musela som sa to naučiť."

Gabriela: "A... a urobíme to spolu, správne?"
Xena (prikývne): "Spolu."
Gabriela ju znovu obijme, silnejšie. Už jej slzy stekajú volne.
Xena: "Nikdy pre mňa necíť bolesť... nikdy netrp kvôli mne."
Gabriela: "Sľubujem. Ale... Neopúšťaj ma..."
Xena: "Neopustím. Neopustím, Gabriela."

A, ako sa tak vzájomne držia, dáme stmievačku.


Zdroj: Whoosh.org

Zaujímavosti
Pôvodne sa táto epizóda mala volať "Why and Where" "Prečo a kde", vysvetľujúc prečo a kde sa to všetko stalo a začalo. Neskôr, keď si ju v strižni dokola pozerali, usúdili, že názov "Osud" je výstižnejší.     

Námetom pre túto epizódu bola séria historických noviel Masters of Rome od autora Colleena McCullougha, Kde sa píše, ako mladého Júlia Caesara zajali piráti. Po čase sa s nimi spriatelil. Keď ho prepustili sľúbil, že sa raz vráti a pomstí sa, oni ho však nebrali vážne. No on ich skutočne vyhľadal a dal ich všetkých ukrižoval, ale keďže si ich obľúbil, rozkázal im polámať nohy. Ukrižovaný človek totiž umiera na udusenie, čo môže trvať aj niekoľko dní. So zlomenými nohami sa nemôže vzoprieť na nadýchnutie a umiera oveľa skôr.

Vždy som si myslela, že v tejto časti má Xena v záberoch z minulosti dlhé vlasy, aby ju urobili mladšou. Neviem prečo, ale je to zvyk u mnohých seriálov. Bola som však na omyle. Xena mala polku epizódy o kus predĺžené vlasy len kvôli jedinému záberu pri bitke s rímskymi vojakmi, keď svoje vlasy použila ako bič. Spomenul to Rob Tapert v DVD komentári. Sranda, nie :)

Z motývu, ktorý mala M`Lila na tričku, neskôr vznikol Xenin prsný chránič.

A jedna drobnosť na záver. Zvláštne, že Xena na kríži mala šaty okolo pásu spevnené len motúzom, ale u Nicklia už aj niečim koženým. Mne to nedáva zmysel, že by videli potrebu dávať jej na také biedne oblečenie opasok.

Záverečná montáž, keď Xena počúvala Gabrieline myšlienky bola z nasledujúcich epizód:
Death in Chains, The Greater Good,
Return Of Callisto, The Greater Good,
Return Of Callisto, Callisto, The Giant Killer,  
promo, zvučka, The Prodigal,
Is There a Doctor in the House?,
The Greater Good, Return Of Callisto,

 

 

 

Disclaimer: Július Caesar nebol behom natáčanie zranený. Aj keď producenti odmietajú zodpovednosť za akékoľvek nešťastné akty zrady vyskytnuté krátko nato.

Screen captures sú od Mikea, použité so súhlasom. Ostatné obrázky sú z rôznych zdrojov.

Zaujímavá fan fiction súvisiaca s epizódou: Gladiator od Aurelie.